Konsole pasywne Wido-Thermo-Grip

Zmieniające się wymagania prawne dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynków, ciągle rozwijający się rynek fasad wentylowanych oraz potrzeba znajdywania nowych, najlepiej pasujących do potrzeb klientów rozwiązań, skłoniły nas do rozpoczęcia prac nad zupełnie nowym produktem – konsolą pasywną ze stali nierdzewnej, spełniającą warunki wszystkich, nawet tych najbardziej wymagających, będącą równocześnie rozwiązaniem ekonomicznym zarówno finansowo, jak i czasowo.

Konsole pierwszej generacji - Konsole aluminiowe

Najczęściej konsole do fasad wentylowanych produkowano i w dalszym ciągu produkuje się z aluminium. Materiał ten wybierany jest przez producentów ze względu na wysoką trwałość. Niestety aluminium należy też do dobrych przewodników. Dlatego wraz z tego rodzaju konsolami stosuje się przekładki termiczne, które montowane są pomiędzy podstawą konsoli a ścianą budynku i które pozwalają w znacznym stopniu wyeliminować straty ciepła.

Konsole drugiej generacji - Konsole ze stali nierdzewnej

Konsole ze stali nierdzewnej wprowadziliśmy głównie ze względu na wykorzystanie w przypadku wysięgów przekraczających 250 mm. Technologia produkcji profili do konsoli aluminiowej utrudnia produkcję profili o większej szerokości (z tzw matrycy - ustnika). Dlatego pierwotnie wprowadziliśmy przedłużki do konsoli aluminiowych. Rosnące zapotrzebowanie na konsole o dużych wysięgach sprawiło jednak, że postanowiliśmy wdrożyć do produkcji jednoelementowe konsole ze stali nierdzewnej. Łączone elementy (skręcane lub nitowane) okazały się zbyt drogie i czasochłonne do stosowania w trakcie montażu. Ponadto, zastosowanie przetłoczeń i znacznie większe naprężenia dopuszczalne dla stali nierdzewnej niż dla aluminium, pozwoliły wykonać solidne elementy konstrukcji.

Konsole trzeciej generacji – Konsole aluminiowe z przekładką z tworzywa

Rosnące zapotrzebowanie na materiały o coraz lepszych właściwościach izolacyjnych spowodowało wzrost zainteresowania możliwością zastosowania tworzyw sztucznych jako elementów konsoli. Wstawienie do tradycyjnej konsoli aluminiowej wkładki z tworzywa sztucznego (wzorując się na analogicznych rozwiązaniach z zakresu stolarki aluminiowej) znacząco polepsza jej parametry termiczne, jednak niestety nie można tego samego powiedzieć o jej właściwościach nośnych, ognioodpornych oraz kurczliwości w przypadku niskich i wysokich temperaturach. Ponieważ zmiana powyższych właściwości jest trudna do przewidzenia, zrezygnowaliśmy z prób produkcji konsoli w ten sposób.

nowa_konsola.png

Konsole pasywne czwartej generacji - przeskok o pokolenia

Prowadząc prace rozwojowe nad modelem nowej konsoli przeskoczyliśmy wszystkie bariery i ograniczenia i nasze najnowsze konsole spełniają nie tylko najwyższe wymagania, ale jako jedyne spośród konsol pasywnych nadają się do stosowania przy dużych obciążeniach (z materiałami ciężkimi). Dlatego po konsolach trzeciej generacji przyszedł czas na konsole piątej generacji.

Konsole pasywne piątej generacji – konsole pasywne ze stali nierdzewnej Wido-Thermo-Grip

Już w roku 2015 zgłosiliśmy wniosek patentowy nowej konsoli pasywnej. W ramach projektu unijnego prowadzimy badania i rozwijamy projekt nowej konsoli. Obecnie zakończyliśmy prace projektowe. Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie, opracowane rozwiązanie przygotowaliśmy z uwzględnieniem każdego wymogu, jaki powinna spełniać najlepsza konsola:

 1. Wytrzymałość: zastosowaliśmy stal nierdzewną o dużej wytrzymałości; w miejscach gdzie występują największe naprężenia wzmocniliśmy przekroje poprzez ich specjalne ukształtowanie. Dzięki zastosowanemu materiałowi zyskaliśmy możliwość wykonania na różne sposoby usztywnień i wzmocnień oraz zastosowania specjalnych dodatkowych wsporników.
 2. Trwałość: stal nierdzewna jest materiałem o dużej odporności na korozję. W miejscach łączenia stali nierdzewnej z innymi elementami np. profilami aluminiowymi zastosowaliśmy izolator termiczny, który pełni równocześnie rolę izolatora chemicznego.
 3. Niska przewodność cieplna: wyselekcjonowana stal nierdzewna posiada kilkunastokrotnie mniejszą przewodność cieplną niż aluminium, dodatkowo zastosowaliśmy mniejsze grubości materiału; w miejscach, w których nie następują największe obciążenia wykonaliśmy otwory, co spowodowało obniżenie przewodnictwa cieplnego; a także zastosowaliśmy przewężenie miejsc mocowania profili. Ponadto konsola korzysta z trzech rodzajów izolatorów: izolatora podstawy, izolatora kotwy montażowej oraz izolatora zewnętrznego , który oddziela konsolę od środowiska zewnętrznego, w tym od profilu konstrukcji (który w innych wypadkach działa jak radiator). Izolator kotwy montażowej rozdziela konsole pasywne od kotew montażowych – zostaje przerwana ciągłość strumienia cieplnego.
 4. Duża nośność: Każda konsola posiada przetłoczenie w miejscu przejścia podstawy w płaszczyznę wysięgu. Wzmocnienie to zostało opracowane teoretycznie, a następnie wykonano szereg prób i testów osiągając optymalny kształt i głębokość tłoczenia. W przypadku dużych wysięgów konsolę Wido-Thermo-Grip możemy wzmocnić jednym lub więcej wspornikiem konsoli. Poprawiamy nie tylko nośność konsoli w kierunku pionowym ale również specjalizujemy ja w kierunku poziomym. Konsole pasywne Wido-Thermo-Grip można zamówić z dwoma szerokościami wzmocnień – tzw. listków.
 5. Unifikacja elementów: dla wygody monterów izolatory podstawy zostały zaprojektowane w taki sposób, że dla konsoli pojedynczej stosujemy jedną z dwóch części przełamanego na pół izolatora podstawy dla podwójnej konsoli. Ponadto izolator zewnętrzny wraz konsolami pojedynczymi i podwójnymi został zaprojektowany w taki sposób, że do obydwu konsol stosujemy ten sam rodzaj izolatora zewnętrznego. Różnica polega na tym, że drugą część izolatora zewnętrznego konsoli montujemy obracając ją o 180 stopni.
 6. Maksymalne przygotowanie konsoli do montażu: w konsoli wykonane są wszystkie potrzebne otwory do montażu elementów kompletacyjnych. Są to otwory do składania izolatora zewnętrznego oraz otwory do montażu ewentualnych wsporników konsoli.
 7. Ekonomia: w trakcie projektu ciągle badaliśmy możliwość użycia jak najmniejszej ilości materiału jak również jego minimalną grubość. Opracowane konsole podwójne są elementami nośnymi , zaprojektowano je z blachy o grubości 2 mm. Natomiast konsole pojedyncze, wsporcze zaprojektowano z blachy o grubości 1,5 mm. Dodatkowo wszystkie konsole można zamówić ze standardowym wzmocnieniem jak również w wersji wzmocnionej z większym listkiem usztywniającym. Ponadto elementy powstające po wykrojeniu otworów redukujących przepływ termiczny wykorzystujemy do produkcji innych elementów.
 8. Z powyższego punktu bezpośrednio wynika wyjątkowo korzystny stosunek jakości do ceny
 9. Dopasowanie do każdej fasady wentylowanej: opracowaliśmy konsolę łączącą wszystkie funkcje. Produkty można stosować do wszystkich rodzajów materiałów, w tym również tych najcięższych.
 10. Bezpieczeństwo: konsole pasywne Wido-Thermo-Grip wykonywane są z jednego fragmentu materiału. Nie występują łączenia z innymi materiałami. Izolatory konsoli stanowią jedynie przekładki – nie są obciążane siłami gnącymi lub rozciągającymi. Wybraliśmy najlepszy materiał konstrukcyjny. W przypadku pożaru żaden element z tworzywa nie przenosi obciążenia wywołanego przez wagę okładzin.
 11. Troska o środowisko: produkujemy elementy trwałe, podlegające równocześnie pełnemu i łatwemu recyklingowi – różnego rodzaju materiały nie są zespalane na stałe, co ułatwia proces recyklingu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!


Recently Viewed

No products

Menu