Schody w nowoczesnej odsłonie

Mówi się, że schody są sercem domu, usytuowane zazwyczaj w centrum, łączą ze sobą dwie oddzielne strefy, parter i poddasze. Dobrze zaprojektowane potrafią zmienić zwykłe wnętrze w coś spektakularnego, podkreślając indywidualny charakter wnętrza.

Schody w nowoczesnej odsłonie

Najważniejszym elementem schodów są stopnice, czyli poziome elementy każdego stopnia po których porusza się gospodarz. Pionowe elementy stopni to podstopnice. Stopnie i podstopnice opierają się na belkach wspornikowych nazywanych wangami lub na bocznych belkach policzkowych. Między biegami schodów umieszczone są spoczniki odpowiedzialne za zmianę kierunku biegu schodów. Bezpieczeństwu poruszania się na schodach służą balustrady zbudowane najczęściej ze słupków, tralek i pochwytów. Mogą być też pełne, na przykład wykonane z efektownych, szklanych tafli lub co ważne w domach, w których są dzieci z łatwych w utrzymaniu w czystości płyt np. Corianu. Balustrady nie są elementem niezbędnym, ale znacząco zwiększają komfort użytkowania.

Schody mogą być różne - pełne lub ażurowe, jednobiegowe, dwubiegowe ze spocznikiem, spiralne oraz zabiegowe. Podobno najwygodniejsze schody to te najprostsze, jednobiegowe, z drugiej jednak strony zajmują one najwięcej miejsca w domu, zatem są rozwiązaniem dla posiadających dużą przestrzeń w domu. Dodatkową ich zaletą jest możliwość wykorzystania powierzchni pod nimi, którą w łatwy sposób można zagospodarować na przykład pod schowek.  


Schody ażurowe dają poczucie przestrzeni, ułatwiając komunikację na parterze. Dodatkowym atutem jest możliwość ciekawego zaaranżowania barierki. Często wykorzystywane są w projektach gdzie liczy się każdy metr kwadratowy.  


Schody dwubiegowe ze spocznikiem idealnie łączą przestrzeń pomiędzy parterem a poddaszem. Zazwyczaj zlokalizowane są w osobnej części domu, wyraźnie wydzielając z wnętrza strefę komunikacyjną. Schody spiralne przeznaczone są dla domów o niewielkim metrażu, pozwalają bowiem na ekonomiczne zagospodarowanie miejsca. Często wykorzystywane są w komunikacji na strych lub niskie poddasze. Natomiast schody zabiegowe zajmują znacznie mniej miejsca niż schody ze spocznikiem i podkreślają reprezentacyjny charakter wnętrza, ale ale ich wadą jest mniejsza wygoda użytkowania.


To na jaki rodzaj schodów się zdecydujemy zależy głównie od projektu domu. To na co mamy największy wpływ, to materiał z którego schody zostaną wykonane.

Najczęściej używanym materiałem do wykończenia schodów jest drewno i choć „ociepla” wnętrze, to jest materiałem nietrwałym, narażonym na zarysowania i zniszczenia. Innym sposobem na wykonania schodów jest użycie kamienia. Jest on materiałem bardziej wytrzymałym, jednakże ciężkim i trudnym w montażu. Nowoczesnym i ponadczasowym rozwiązaniem wykończenia schodów są obecnie wielkoformatowe płyty ceramiczne lub spieki kwarcowe.

Materiały te są odporne na powstawanie plam oraz zarysowań, co sprawia, że idealnie nadają się na wykończenie każdego rodzaju schodów. Gospodyni domu nie będzie musiała już martwić się o rozlaną na powierzchni schodów wodę czy biegające z góry na dół zwierzęta, schody zachowają bowiem swój naturalny wygląd na długo. Dobrym przykładem tego są schody wykonane przez nas w Salonie Samochodowym Grupy Autoremo Andora – na ul. Wielickiej w Krakowie. Schody te od kilku już lat są użytkowane przez klientów salonu, co jest doskonałym testem ich żywotności - zainteresowanych zapraszamy do przekonania się na własne oczy.

Przy okazji warto wspomnieć, że w salonie tym robiliśmy również podwieszane sufity z krat spawanych na maszynach CNC, balustrady, obudowy słupów oraz aluminiową stolarkę Wewnętrzną. Świetne zdjęcia salonu dzięki Michał Stępień Archivolta.

Komentarze (0)

Brak komentarza

Recently Viewed

No products

Menu